Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

RegioJet a FlixBus v cenové válce?

Žluté autobusy známého českého podnikatele Radima Jančury, byly dlouhou dobu dominantním hráčem na našem trhu. Bylo tomu tak až donedávna, kdy na český trh vstoupila firma FlixBus. Ve snaze prosadit se, zahájila cenovou válku, na které tratil pochopitelně také RegioJet.


Dle Radima Jančury jezdí FlixBus za dumpingové ceny a snaží se RegioJet z trhu vytlačit. Podle něj je v pořádku, pokud nový subjekt při vstupu na trh podtrhne cenu ve snaze oslovit zákazníky, ale pokud to dělá rok, jde o cílenou snahu zlikvidovat konkurenci. To Jančura považuje za nezákonné a obává se vzniku monopolu.


FlixBus kontruje tím, že nižší cenu může nabídnout proto, jelikož RegioJet poskytuje mnoho „bezplatných“ služeb, které mají vliv na cenotvorbu. FlixBus rovněž dodává, že:


* dynamicky upravuje cenu dle obsazenosti spojů (což RegioJet nedělá)


* považuje svou cenovou politiku za dlouhodobě stabilní


Přestože FlixBus považuje svou cenotvorbu za korektní, nevyvrací přitom, že jezdí pod náklady. Ostatně ani nemá důvod, aby tyto interní informace zveřejňoval.


RegioJet ochutnává vlastní medicínu


RegioJet se obává, že po vytlačení konkurence, Flixbus zdraží na úroveň, která je běžná v západních zemích. Radim Jančura však ještě z doby, kdy jeho společnost vystupovala pod jménem Student Agency, používal shodné praktiky na svou vlastní konkurenci. Známý je třeba případ firmy Asiana na trase Praha – Brno, za což Student Agency dokonce dostala pokutu a dnes probíhá soud o vyrovnání.


Zdraží FlixBus?


Jezdit tzv. „podnáklady“ není v České republice nelegální činnost. V tomto se tedy Radim Jančura mýlí. Sám ostatně kdysi dotoval své žluté autobusy díky ziskům z prodeje zájezdů a letenek. Stejná situace se opakovala v minulosti také na železnici.


Je možná pravdou, že se FlixBus snaží RegioJet vytlačit, ale obavy z monopolu a vysokých cen zde nejsou na místě. Pokud by FlixBus po vytlačení konkurence dramaticky zdražil, opět by se našel na trhu jiný konkurent a FlixBus by musel začít s cenovou válkou od nuly.