Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Realitní trh v ČR

Koncem roku 2018 začal realitní trh v ČR tzv. ochlazovat. A důvod je jasný i pro laika. Vysoké ceny. Ceny nemovitostí se šplhaly vysoko závratnou rychlostí, že už si je mnoho lidí není schopno pořídit. Očekává se tedy, že realitní trh bude pomalu stagnovat.


Realitní trh v ČR patrně čekají „hubenější“ časy


Od července roku 2018 je patrný pokles transakcí spojených s nákupem či prodejem nemovitostí. Ceny strmě stoupaly a většina lidí si už tak nové bydlení za tyto ceny nemohla dovolit. Počátek druhého pololetí roku 2018 byl tak vůbec nejhorším na poli realit za posledních 5 let.


Ochlazení realitního trhu tak od konce roku 2018 avizují realitní společnosti, developeři a ostatní obchodníci s nemovitostmi.


Očekávané zlevnění se nekoná


Ačkoliv by se mohlo zdát, že tento stav přispěje k alespoň částečnému poklesu cen nemovitostí (například novostaveb) na trhu, není tomu tak. Trh se zpomaluje, jelikož všichni stále vyčkávají. Na hypotéku se lidem nedaří dosáhnout, a tak nemají na vybranou. Musí čekat, zda ceny nemovitostí klesnou.


I v komerčních realitách, typu kancelářských prostor nebo obchodních center, se taktéž očekává propad. Je patrno stále méně transakcí, avšak kapitálu je dost. Nabízené nemovitosti jsou zkrátka jen málo atraktivní a pro případné investory či zájemce nezajímavé.


Na hypotéku mladé rodiny často nedosáhnou


Vysoké ceny bytů či novostaveb na trhu se odráží v tom, že mladé české rodiny často nedosáhnou na požadovanou výši hypotéky. Musejí se tak často uchylovat k pronájmu. Guvernér ČNB však tvrdí, že nedosáhnout mnohdy na hypotéku je v pořádku.


ČNB vydává stále nová opatření, kterých se banky při poskytování hypoték musí držet. Chrání tedy tak hlavně samotné banky. Obhajuje si to tím, že je potřeba držet v bankovním sektoru stabilitu, která se odrazí i na stabilitě celkové společnosti.