Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Provozní úvěr vám pomůže překlenout zhoršenou finanční situaci

Máte potíže s provozem? Je málo zakázek nebo odběratelé neplatí včas své závazky? S touto situací se jistě setkala už celá řada podnikatelů před vámi. Podnikání je zkrátka spojeno s nemalými riziky. Při krátkodobém nedostatku finančních prostředků vám nicméně může efektivním způsobem pomoci právě provozní úvěr. Obvykle slouží k pokrytí nákladů na zásoby a krátkodobé pohledávky.


Jak napovídá pojmenování tohoto úvěru, tak provozní úvěr je určen na provoz. Rozhodně by neměl sloužit k financování dlouhodobých aktiv, nízkoobrátkových zásob nebo těžko dobytných pohledávek. V takovém případě si totiž zaděláváte na problém.


Jaké jsou varianty provozního úvěru?


Něž si vezmete jakýkoliv úvěr, je třeba zejména pečlivě analyzovat stav financí ve firmě. Jen tak budete mít jistotu, zda půjčku opravdu potřebujete a také na co ji reálně potřebujete. Existuje několik forem provozního úvěru, které mohou pomoci překlenout horší období firmy:


* revolvingový úvěr


* splátkový úvěr


* povolené přečerpání účtu (kontokorent)


* factoring


Ze všeho nejdůležitější při volbě vhodného typu úvěru je to, aby jeho vlastnosti co nejlépe pokrývaly vaše provozní požadavky. Proto je dobré si ujasnit, jaký máte výrobní cyklus, jakou držíte průměrnou výši zásob, jak rychle musíte splácet pohledávky apod. Zkrátka je třeba si zmapovat veškeré provozní záležitosti, které jsou klíčové pro běh vašeho byznysu.


Hledejte nejlepší zhodnocení


Musíte přemýšlet tak, aby se vám provozní úvěr vyplatil a firmu posunul kupředu. Úvěr není jen nutnost, může vám přinést zhodnocení. Ostatně financování pomocí úvěru je v podnikatelském prostředí zcela běžná záležitost. Už méně podnikatelů jej ale dokáže využít po všech stránkách. Většina českých bank nabízí aspoň některou z forem provozního úvěru. Vždy se tak dá najít vhodná nabídka, kterou si také můžete do jisté míry individuálně přizpůsobit.