Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Podnikatelé žádají zrušení EET. Naše data jsou v ohrožení

Podnikatelé jsou v pohledu na otázku EET stále rozděleni. Existují jak zastánci, tak zapřisáhlí odpůrci. Dle části podnikatelů, která zákon o EET podporovala, zůstala jeho realizace na půli cesty. To nyní vede k masivní kritice podnikatelské sféry, který zákon od začátku odmítala. Stát tak svou neschopností dává kritikům do rukou bič zcela dobrovolně.


Bezpečnostní riziko


Mezi aktuální argumenty odpůrců EET nyní patří třeba otázka bezpečnosti. Elektronická evidence tržeb dle nich nesplňuje předpoklady pro zabezpečení systému tohoto charakteru a dosahu. Návrh systému prý není dostatečně robustní a je šitý horkou jehlou. Proto se obávají o bezpečnost svých dat a možnosti jejich zneužití.


IT Expert Boleslav Buzek, který je znám svým dlouholetým bojem proti EET, upozorňuje na zranitelnost EET a tvrdí, že se prakticky kdokoliv může dostat k citlivým údajům. Mezi ně patří třeba:


* údaje o obratu


* údaje o prodejích


Prodeje na samostatných provozovnách si přitom lze zjistit nejen v měsících, ale také po týdnech, dnech, hodinách i minutách. Obrat jednotlivých provozoven a řada dalších údajů, které elektronická evidence tržeb shromažďuje, přitom obchodní zákoník považuje za obchodní tajemství.


Zatrhněte nekalou konkurenční výhodu


Využitelnost takových informací ve svůj prospěch je přitom široká. Kdo k nim má přístup může získat přehled o tom, v jakých místech si nejlépe otevřít obchod, kdy lze očekávat sezónní výkyvy apod. To může usnadnit rozhodování o investicích, optimalizaci zásob a další firemní procesy, které vedou k jednoznačné konkurenční výhodě.


Skupina odpůrců proto vyzvala Ministerstvo financí a Andreje Babiše ke zrušení EET s okamžitou platností. Podporu si získali také u některých poslanců těch politických stran, které EET od počátku aktivně odmítají. Pokud se podnikatelé nedočkají odezvy, jsou odhodláni záležitost postoupit soudu.