Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Podnikatelé krachují méně. Která odvětví trhu jsou pozadu?

V podnikatelském sektoru přinesl únor 2019 velice pozitivní čísla. Je z nich patrné, že počty podnikatelů, kteří neukočírovali podnikání a dospěli k bankrotu, setrvale klesají. Vliv na to samozřejmě má kondice současné české ekonomiky, kdy jsou lidé nakloněni utrácení. Hovoříme zde jak o bankrotech firem, tak fyzických osob podnikajících a také o osobních bankrotech.


Setrvalý pokles bankrotujících podnikatelů


Zatímco leden 2019 přinesl 62 bankrotů firem a 459 bankrotů podnikajících fyzických osob, tak v únoru bylo bankrotujících firem 47, tedy o 15 firem méně. Fyzických osob pak 340, tady dokonce o 119 podnikatelů méně. Abychom tato asi na první pohled nic neříkající čísla uvedli do patřičného kontextu, tak od března 2003 se jedná o třetí nejnižší počet bankrotů.


Pokud se na situaci podíváme z dlouhodobějšího hlediska, tak za období v délce uplynulých 12 měsíců vyhlásilo bankrot 658 firem a 5 371 fyzických osob. To je oproti předchozímu období celkem o:


* 9 % méně bankrotů obchodních společností


* 13 % méně bankrotů podnikajících fyzických osob


Nejvíce postižená odvětví trhu


Samozřejmě ne všechny oblasti na českém trhu postihuje bankrot společností stejnou měrou. Jsou odvětví, kterým se daří lépe a odvětví, které jsou na tom z mnoha důvodů hůře, a to i přes stále vytrvávající ekonomický růst. Nejhůř na tom za posledních 12 měsíců z pohledu bankrotů obchodních společností byl sektor rozvodu elektřiny, plynu a vody a rovněž zemědělství a oblast sociální péče a vzdělávání.


Bankroty z pohledu krajů


Na bankroty firem a dalších podnikatelů se můžeme podívat samozřejmě také z pohledu jednotlivých českých krajů. Zde za období posledních 12 měsíců vede Praha, dále Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Zde však údaje spíše ukazují i na to, že také zjevně jde o kraje s nevětší četností registrací firem.