Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Poctiví obchodníci upozorňují na nedostatky EET

Na počátku zavedení EET mohla být dobrá myšlenka, její provedení však značně pokulhává. Upozorňují na to poctiví prodejci a další obchodníci. Podle nich dochází k tomu, že matadoři v obcházení legislativy si ani z EET hlavu nedělají. Kontroly dle nich navíc necílí na problémové oblasti prodeje.


Účtenka stále není samozřejmostí


Ve velké míře podle nich pak selhává zejména kontrolní činnost, kdy velký problém jsou stále třeba vietnamské večerky. U 19 % těchto prodejců dodnes nedostanete účtenku, upozorňuje na to Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Velké rozdíly jsou také mezi českými regiony. Účtenku nedostanete u:


* 36 % prodejců v Praze


* 42 % prodejců ve Středočeském kraji


* 47 % prodejců v Jihomoravském kraji


Výzkum provedla společnost Nielsen, která k tomu využila vzorku 614 vietnamských večerek. AČTO tak upozorňuje na nutnost důslednějších kontrol u problémových skupin obchodníků. Dokud se tomu tak nestane, tak význam EET postrádá dle asociace smysl. Bez škraloupu však nejsou ani čeští obchodníci, kde nejhůře dopadl Ústecký kraj s 35 % případů nevydaných účtenek. To je dokonce ještě větší procento případů než u asijských prodejen.


Kontroly platí jen pro někoho


AČTO vidí jako problematickou také tu stránku věci, že namátkové kontroly stále probíhají jen u některých prodejců. Do hry se tak dostává problém známý také z jiných oblastí kontrolních činností státu. Úředníci si jednoduše nechtějí dělat problémy s nepoctivými prodejci, a tak kontrolují ty poctivé, kde vědí, že se nic dít nebude.


Někteří obchodníci se tak dočkají nesmyslných i několikanásobných kontrol bez předchozích porušení zákona, a tedy bez zjevného důvodu, místo aby se kontroloři zaměřovali na nepoctivce a tržnice. Finanční správa se však brání. Důkazem je podle ní už výše pokut za nedostatky udělená do 20. 8. 2018, která činí už 79 milionů 321 tisíc Kč.