Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Mateřská pro maminky podnikatelky? Přehled možností

Podnikáte a neplatíte si nemocenské pojištění? Potom můžete zapomenout na mateřskou. Řadě OSVČ se nechce platit více, než základní zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pokud si podnikatel vydělá dostatek finančních prostředků nejen pro svůj běžný každodenní životní standard, ale také pro zajištění do budoucna, je to v mnoha ohledech ostatně pochopitelné. U žen podnikatelek vstupuje do hry ale ještě jeden faktor. Máme na mysli samozřejmě dítě.


Význam nemocenského pojištění


Mateřství podnikající ženu zpravidla zastihne ve vysoce produktivním věku. Z pohledu rozvoje jejího podnikání to samozřejmě není ta nejlepší zpráva. Pokud však své podnikání přerušíte, automatický nárok na tzv. mateřskou vám nevzniká. Stát u nás tak na maminky podnikatelky prakticky zapomíná.


Aby vám vznikl nárok na mateřskou, je třeba si platit tzv. nemocenské pojištění. To má tak mnohem větší význam u žen než u mužů. Pro vznik nároku na nemocenskou je třeba nemocenské pojištění platit po dobu alespoň:


* 270 dní po dobu 2 let


* 180 dní v roce posledním před nástupem na mateřskou


Mateřská patří v podstatě mezi dávky a samozřejmostí bohužel je, že její pobírání automaticky znamená nemožnost vyvíjet podnikatelskou činnost. Pokud tak můžete třeba pracovat z domova, stejně vám to bude k ničemu. Je faktem, že je to značně svazující, protože proč by si nemohla osoba samostatně výdělečně činná přivydělat, když to v péči o dítě není výrazně omezující?


Rodičovská dovolená je tabu


Ještě o něco hůře je to s ohledem na rodičovskou dovolenou. Ta je totiž určená pouze zaměstnancům, jde o tzv. omluvenou překážku v práci. OSVČ tak může mít teoreticky nárok pouze na rodičovský příspěvek, který je poskytován na základě žádosti rodiče. Zde je jedno, zda se jedná o matku nebo otce. Jde o dávku, na kterou mají nárok jinak osoby bez příjmů, ale také OSVČ.