Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Máte povinnost podat daňové přiznání elektronicky? Co když tak neučiníte?

Nutnost podání daňového přiznání fyzických osob asi nepatří k nejoblíbenějším kratochvílím nikoho z nás. Na druhou stranu i vhodná daňová optimalizace vám může leccos ušetřit. Již nějakou dobu však platí, že někteří z poplatníků musejí přiznání podávat elektronickou formou. Ve stručnosti to platí pro ty osoby, které si zřídily datovou schránku, případně je jejich povinností mít účetní závěrku, kterou ověřuje auditor.


Správný postup


Tato povinnost pak neplatí pouze pro daňové přiznání, ale také všechny další druhy podání, jako je třeba přiznání k DPH, daň z nemovitých věcí nebo silniční daň. Zjednodušeně řečeno je potřeba zapomenout na papírovou formu. Již nelze ani to, že byste podali přiznání elektronicky pomocí portálu daňové správy, vytiskli si potvrzení, a to odnesli na finanční úřad. Také tento postup je dnes nesprávný.


Zásadní je elektronicky odeslat a zároveň také elektronicky podepsat. Jako majitelé datové schránky sice můžete využít také elektronický podpis, protože i to je forma elektronického podepsání datové správy, ale trochu to v tomto případě postrádá smysl. Kdo má datovou schránku, nepotřebuje se již obvykle starat o elektronický podpis a platnost certifikátů s tím spojenou.


Sankci nyní předchází výzva


Všechny tyto skutečnosti platí již několik let, avšak stále se najdou poplatníci, kteří na to zapomínají. Nedávno však v tomto směru přesto došlo k určité změně. V minulosti jste totiž mohli dostat za podání papírovou formou automatickou pokutu 2000 Kč. V dnešní době je v tomto ohledu situace mírnější a pokud jste nepodali přiznání elektronicky a měli jste tomu tak učinit, je postup v pořadí:


* výzva


* pokuta


Teprve, pokud nereagujete na výzvu, dostanete pokutu. Vaše přiznání však musí být tzv. „bez vady“, aby vám to takto prošlo. U firem se v tomto směru nic nemění a u daně z příjmů právnických osob je pokuta stále udělována automaticky.