Český katalog firem & obchodních příležitostí

vyhledávejte z 2,1 mil. firem a živnostníků!

Blog - nejnovější články

aktuálně cokoliv kolem podnikání

Dobírka je český fenomén. Proč u zákazníků stále boduje?

Dobírka není jen způsob dodání zboží, ale je to také platební metoda. Zákazník totiž platí až v momentě předání zboží. Je to poměrně výrazné české specifikum, které je stále z nějakých důvodů u zákazníků populární. V kontrastu s tím, že je Česká republika zároveň na předních příčkách využívání bezkontaktních plateb, to je vcelku zajímavý paradox. Jaký je vlastně důvod k využívání dobírky? Má to dnes smysl, nebo se jedná pouze o zvyk?


Důvody preference dobírky jako platební metody


Jaké je tedy tajemství záhady jménem dobírka? Ke konci loňského roku ji dle statistik srovnávače cen Heuréka preferovalo rovných 32 % nakupujících. Mnoho klientů e-shopů si zvyklo na dobírku v dobách, kdy:


* online platby kartou nebyly na internetu vůbec možné


* panovala všeobecná nedůvěra k online nákupům


Oba tyto aspekty jsou dnes již značně upozaděny, i když stále najdete e-shopy (především však ty menší), kde zaplatit kartou nelze. Stejně tak najdete neseriózní prodejce nebo podvodné weby, které se snaží vylákat peníze. Na druhou stranu důvěra Čechů v nakupování na internetu značně vzrostla a zejména pro mladší generace je dokonce preferovanou formou nákupů. Na internetu lze ostatně sehnat zboží, které není běžně v kamenných prodejnách apod. Dobírka stále vede zejména u starší generace zákazníků.


Stále populární, ale na ústupu


U zavedených e-shopů však její využití nedává příliš smysl. Je v takovém případě nepravděpodobné, že byste se stali obětí podvodu. Navíc platba při převzetí balíku sama o sobě neznamená, že jste od možného podvodného jednání uchráněni, protože na obsah se stejně nemůžete podívat, dokud nezaplatíte přepravci.


Dobírka meziročně klesla o 2 % oproti roku 2017. Kromě dobírky je populární dle Heuréky také zaplacení a vyzvednutí zboží na pobočce e-shopu. To preferuje 30 % zákazníků. Je znát kontinuální nárůst online plateb, který posílil o 4 % na 22 % ke konci roku 2018.